Powrót

Kontakt uczniów i rodziców z nauczycielem w dniach: od poniedziałku do piątku w godzinach pracy zgodnie ze szkolnym planem nauczania pod adresem

e-mail: iwona.k@op.pl

25.06.2020 r.

Temat: Wypełniamy wnioski i ankiety osobowe do szkoły ponadpodstawowej

04.06.2020 r.

Temat: Jak wybrać szkołę? Czynniki wpływające na wybór szkoły i zawodu.

28.05.2020 r.

Temat: Moje plany edukacyjno - zawodowe.

Doradztwo zawodowe - 21.05.2020 r. 

Doradztwo zawodowe - 14.05.2020 r. 

Doradztwo zawodowe - 07.05.2020 r. 

Doradztwo zawodowe - 30.04.2020 r. 

Doradztwo zawodowe - 23.04.2020 r. 

16.04.2020 r.

Temat: Szkoły zawodowe – szkołami pozytywnego wyboru.

Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem szkoły zawodowej jest zdobycie zawodu, co za tym idzie możliwość  zdobycia pracy, nie tylko na lokalnym rynku, ale także na rynkach krajów Unii Europejskiej.

 Szkoła zawodowa to szkoła pozytywnego wyboru ponieważ:

  1. Szkoła zawodowa daje możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych, pozwalających zdobyć ciekawą i dobrze płatną pracę.
  2. Jej uczniowie przygotowywani są do zakładania i prowadzenia małych firm usługowych, np. sklepu komputerowego, zakładu instalatorstwa elektrycznego czy zakładu naprawy sprzętu elektrycznego czy elektronicznego itp.
  3. Umiejętności praktyczne łatwiej zdobyć w młodym wieku, im człowiek starszy, tym trudniej opanować pewne czynności manualne, a więc warto rozpocząć kształcenie zawodowe już po szkole podstawowej.
  4. Szkoła zawodowa doskonale przygotowuje do studiów politechnicznych. Dowodem na to jest duża liczba absolwentów technikum kontynuujących naukę na politechnikach (niektórzy z nich pozostają na uczelniach podejmując pracę naukową).
  5. Najskuteczniejszym sposobem zdobywania wiedzy jest łączenie teorii z praktyką, a taki system kształcenia dominuje w szkole zawodowej.

Zapraszam również do obejrzenia filmu  - kształcenie zawodowe

https://youtu.be/MLmsiQdPg4M

02.04.2020 r.

Temat: Szkoła podstawowa i co dalej?

Witam Was, pod poniższym linkiem znajdziecie ścieżki kształcenia na schemacie który  obowiązuje absolwentów szkoły podstawowej od 1 września 2019 r. ( zamieszczone jest tam dwa schematy, Was obowiązuje ten znajdujący się niżej). Po kliknięciu na dany typ szkoły np. technikum dowiecie się m.in. jak się tam dostać, jak wygląda nauka, jakie wykształcenie można po nim zdobyć i co można robić dalej.

https://doradztwo.ore.edu.pl/sciezka-ksztalcenia/

https://youtu.be/UonRX85J64U

26.03.2020 r.

Temat: Poznajemy siebie – predyspozycje zawodowe.

Samo słowo predyspozycja oznacza wrodzoną skłonność, zdolność do wykonywania jakichś określonych zadań. W przypadku predyspozycji zawodowych możemy powiedzieć, że są to wrodzone zdolności, które pozwolą na wykonywanie konkretnego zawodu. Są one bardzo ważne, ponieważ dzięki określeniu, jakie dana osoba ma predyspozycje zawodowe, może dobrać swoją profesję tak, aby czerpać z niej satysfakcję.

Każdy człowiek ma inne predyspozycje zawodowe. Dzięki temu mamy dużą różnorodność na rynku pracy. Wielu psychologów podkreśla, że ważne jest, aby nasze predyspozycje były właściwie wykorzystane. Także pracodawcy próbują zweryfikować predyspozycje zawodowe kandydatów. Dzięki temu mogą znaleźć pracownika, który idealnie nadaje się na dane stanowisko. Jeżeli szukają kogoś z umysłem analitycznym, to zatrudnienie humanisty mija się z celem. W takiej sytuacji ani pracodawca nie będzie zadowolony, ani tym bardziej osoba zatrudniona, która nie będzie w stanie sprostać zadaniom, jakie stawia przed nim przełożony (zwyczajnie taka osoba nie posiada ani odpowiednich kwalifikacji, ani predyspozycji). Tak samo muzykiem nie może zostać ktoś, komu kolokwialnie rzecz ujmując „słoń nadepnął na ucho”.

Możecie zrobić sobie test predyspozycji zawodowych : https://zawodowe.info/

lub skorzystać z plikupdf „Testy do badania predyspozycji i zainteresowań uczniów” gdzie będziecie mieli dwa testy :

  • Test zainteresowań
  • Test predyspozycji zawodowych